Rok 2021

Działania w roku 2021

Kontrola zimowisk w na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w 2021 r.

Mimo opóźniającej się w tym roku wiosny pod koniec marca rozpoczęto monitoring wybudowanych w projekcie zimowisk dla płazów. Kontrolą objęto 12 konstrukcji zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej oraz obszaru Natura 2000 Puszcza Romincka.

Monitoring polegał na wykonaniu wokół każdego z zimowisk tymczasowego ogrodzenia, złożonego ze słupków mocujących, do których zamontowana została bariera zbudowana z geotkaniny o gęstym splocie. Po wewnętrznej stronie zimowiska wkopano wiaderka, które stanowiły pułapkę dla opuszczających zimowisko płazów. W okresie ponad miesiąca codziennie sprawdzano pułapki, a pochwycone zwierzęta – po uprzednim określeniu gatunku i ewentualnie wieku i płci – wypuszczano po zewnętrznej stronie ogrodzenia.

zimowiska dla płazów

W bieżącym roku zimowiska wykorzystane zostały przez 167 osobników należących do sześciu gatunków. Najczęściej spotkać można było ropuchę szarą Bufo bufo oraz żaby brunatne: moczarową Rana arvalis i trawną Rana temporaria. W zimowiskach najbardziej jednak cieszy obecność kumaka nizinnego Bombina bombina, który jest głównym przedmiotem ochrony w projekcie.

 

Tekst i zdjęcia: EkoEkspert

Wyniki monitoringu przejść dla płazów i gadów w Prawdowie i Kosewie – 2021 rok.

Dzięki zastosowaniu fotopułapek możliwy był monitoring wykorzystania przejść dla płazów i gadów wybudowanych w ramach projektu w roku 2019.

Wstępne dane wskazują, że przejścia były wykorzystywane bardzo intensywnie przez wszystkie grupy zwierząt, głównie ssaki i płazy, rzadziej gady, przez cały rok – również zimą.

17 maja 2021 roku rano w przejściu Prawdowo zanotowano próbę przejścia żółwia błotnego. Osobnik z niewiadomych powodów wszedł i wycofał się z tunelu, jednak około południa zarejestrowano przejście żółwia na drugą stronę drogi w kolejnym tunelu pod drogą, najprawdopodobniej był to ten sam osobnik.

Zdjęcia z fotopułapek:

 

Kolejnym przykładem zastosowania nowoczesnych technologii było wykorzystanie drona do zdjęć lęgowiska żółwi błotnych w Cudnochach. Okazało się, że żółwie są na tyle dużymi zwierzętami, by można je było śledzić z drona.

Zdjęcie z 8 kwietnia 2021 – osobniki żółwia błotnego dla lepszej widoczności obwiedziono czerwoną linią:

 

Badania prowadził dr Grzegorz Górecki.