Pilotażowe zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych

kameleony z Tanzanii Anna i Lech Krzysztofiak
Niesamowite kameleony z Tanzanii
14 kwietnia 2021
Herpetofauna Kostaryki
29 czerwca 2022

Barszcze kaukaskie są jednymi z najbardziej okazałych roślin zielnych świata, o czym z pewnością mogą świadczyć ich nawet 5-metrowe łodygi o grubości nawet 10 cm i 1,5-metrowe liście. Te giganty produkują nawet do 100 tysięcy nasion na jednego osobnika, a nasiona te łatwo przenoszą się przez wiatr, wodę, zwierzęta, w tym człowieka.

To wszytko sprawia, że barszcze są niezwykle inwazyjne – rozprzestrzeniają się w sposób całkowicie niekontrolowany. Do tego bardzo ciężko się je zwalcza, ponieważ wykazują się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi w części korzeniowej.

Trzeba również pamiętać, że barszcze kaukaskie (Barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi oraz barszcz Mantegazziego H. mantegazzianum) to rośliny groźne dla człowieka, zawierają bowiem olejki eteryczne bogate w szkodliwe związki chemiczne, jak np. furokumaryny, które powodują dotkliwe poparzenia skóry.

Zwiększanie świadomości zagrożenia wśród ludzi jest bardzo ważne, ale wciąż badane są najskuteczniejsze metody ich eliminacji. Jednym z ważniejszych projektów zajmujących się tym tematem jest projekt Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną” dofinansowany z Funduszy Europejskich.

Więcej informacji o pilotażu znajdziecie tutaj: