Rok 2019

Działania w roku 2019

28 marca w miejscowości Piękna Góra odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego projektem, w którym udział wzięło 11 osób. Podczas spotkania przedyskutowano najważniejsze założenia projektu.

Mamy nadzieję, że z tak prężnym zespołem doradców nasz projekt będzie realizowany bez większych problemów.

Wokół miejsca, gdzie żółwie błotne od lat składają jaja, w maju rozpięto pastuch elektryczny, skutecznie chroniący przed amatorami żółwich jaj.

Jedna z samic złożyła jaja znacznie wcześniej, niż inne (co jest zapewne skutkiem ocieplania się klimatu), jeszcze przed zabezpieczeniem przez nas terenu lęgowiska. Niestety, najprawdopodobniej lis lub inny drapieżnik zniszczył cały lęg.

W dniach 9-10 maja 2019 roku, podczas Samorządowego Forum Ekologicznego, które odbyło się w Rynie, zorganizowany został punkt informacyjny, gdzie uczestnicy Forum (prawie 200 osób z Polski i Niemiec) mogli zapoznać się z założeniami projektu LIFE17 NAT/PL/000011 i postępami w jego realizacji.

 

Beneficjent koordynujący utrzymuje stały kontakt z Monitorem zewnętrznym (LIFE), którym jest Pani Marta Kaczyńska.

W dniach 10-11 czerwca miała miejsce wizyta pani Monitor, podczas której, m.in., odwiedziliśmy najciekawsze miejsca, związane z realizacją projektu.

 

Zakończono prace nad odtworzeniem 50 oczek wodnych i budową 12 zimowisk dla płazów na terenie Puszczy Rominckiej. Odbioru robót dokonano 4.09.2019 roku.

 

Na początku września zakończono prace przy poprawie stanu zachowania siedlisk lęgowych żółwia błotnego, polegające na koszeniu, usunięciu nadmiaru drzew i krzewów oraz zabezpieczeniu terenu lęgowiska ogrodzeniem (w tym częściowo również pastuchem elektrycznym).

Aby można było bezpiecznie prowadzić monitoring populacji żółwia na lęgowisku, w bezpośrednim jej sąsiedztwie wybudowano zwyżkę obserwacyjną.

 

W dniach 2-3 października 2019 roku, podczas konferencji "Współpraca międzynarodowa - szansa i konieczność", która odbyła się w Gołdapi, w obecności licznie przybyłych polskich i rosyjskich samorządowców, dziennikarzy, działaczy NGO i leśników, przedstawiona została prezentacja pt. "Polsko-duński projekt Czynna ochrona rzadkich gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000 w Europie (LIFE17 NAT/PL/000011)”.

 

Podczas ogólnopolskiej konferencji "10 lat parków krajobrazowych w samorządzie województwa warmińsko-mazurskiego", która odbyła się w dniach 17-18 października 2019 roku w Iławie, zaprezentowane zostały założenia projektu LIFE17 NAT/PL/000011 i aktualny stan jego realizacji.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sejmiku Województwa, Departamentu Ochrony Środowiska, a także dyrektorzy i pracownicy Departamentów Ochrony Środowiska z całej Polski, dyrektorzy i pracownicy parków krajobrazowych Polski, przedstawiciele rządowej administracji ochrony środowiska oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu obwodu kaliningradzkiego.

 

W dniu 21.10.2019 dokonano odbioru pierwszego z dwóch planowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego systemu dolnych przejść dla drobnych zwierząt kręgowych.

Na 576-cio metrowym odcinku drogi krajowej nr 16 w pobliżu miejscowości Prawdowo wybudowano system składający się z 7 tuneli o łącznej długości 84 m, 14 portali, barier naprowadzających o łącznej długości 870 m oraz stoprynien o długości 8 m.

 

Podczas posiedzenia IX Sesji Rady Gminy Dubeninki, które odbyło się 28 listopada, przedstawiciel projektu prezentował były projekty realizowane przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, w tym projekt LIFE17 NAT/PL/000011.

 

Do celów promocyjnych wydano pakiet materiałów informacyjnych o projekcie (folder, torba płócienna, notes z ołówkiem, magnes), natomiast jako pomoc w działaniach edukacyjnych zaplanowanych w projekcie przygotowano pakiet edukacyjny, składający się z broszury o dwóch kluczowych dla projektu gatunkach (żółwiu błotnym i kumaku nizinnym), kart pracy, puzzli i gry typu memory.