Ochrona Jeziora Wigry… – strona 2

proj_pois2

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

II kwartał 2010

W II kwartale 2010 roku w ramach projektu prowadzono prace dotyczące następujących zadań:

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji roślinności zanurzonej, w tym łąk ramienicowych

Kontynuowane były prace kameralne dotyczące opracowania danych zebranych z poprzedniego roku. W maju i czerwcu kontynuowano również profilowania echosondażowe wykonywane przy użyciu aparatury do akustycznego rozpoznawania typu dna (RoxAnn) oraz sondowania płytkiego pobrzeża jeziora. Łącznie wykonano profilowania o długości 458 km i sondowania płycizn na odcinku 14 km.

Pobrano próby roślinności zanurzonej i oznaczono je do gatunku, zaznaczając dokładną pozycję ich występowania przy pomocy GPS.

 Prace podczas profilowań echosondażowych
Prace podczas profilowań echosondażowych

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji roślinności wynurzonej

W ramach tego zadania kontynuowane były prace związane z określeniem zasięgów występowania roślinności wynurzonej, na podstawie zdjęć lotniczych z 1996 roku. Celem tej pracy jest dokonanie analizy zmian zasięgów roślinności wynurzonej, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 12 lat (porównanie map zasięgów z 1996 i 2009 roku).

 Mapa rozmieszczenia roślinności wynurzonej na podstawie zdjęć lotniczych z 1996 roku (niekompletna)
Mapa rozmieszczenia roślinności wynurzonej na podstawie zdjęć lotniczych z 1996 roku (niekompletna)

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji mięczaków, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków objętych siecią Natura 2000 oraz gatunków obcych – inwazyjnych

W maju kontynuowano prace związane z inwentaryzacją mięczaków w jeziorze Wigry. Pobrano 69 prób mięczaków z wytypowanych wcześniej stanowisk, zbierając je zarówno z osadów, jak i powierzchni roślin wodnych oraz kamieni. Zebrany materiał został wstępnie posegregowany i zakonserwowany. Na stanowiskach poboru prób dokonano pomiaru badanych parametrów fizykochemicznych wody i osadów.

Zadanie: Zarybienie jeziora Wigry narybkiem sielawy

W kwietniu br. zakupiony został i wpuszczony do jeziora Wigry narybek sielawy w ilości 12,5 mln szt. Przed wpuszczeniem go do jeziora narybek został oznakowany barwnikiem fluorescencyjnym.

Zadanie: Określenie presji kormoranów na populację ryb jeziora Wigry

Wyznakowano 12,5 mln sztuk narybku sielawy, pochodzącego z wylęgarni Gospodarstwa Pomocniczego przy WPN, i wpuszczono go do jeziora Wigry. W okresie od maja do końca czerwca prowadzono obserwacje populacji kormorana czarnego, określając miejsca jego odpoczynku, przemieszczanie się oraz liczbę ptaków nocujących i żerujących na jeziorze. Dokonano zbioru 150 sztuk wypluwek kormoranów z obszaru noclegowiska ptaków nad jez. Długim (w pobliżu jez. Wigry). W ramach prac laboratoryjnych przeanalizowano 6 wypluwek i oszlifowano 90 otolitów sielawy, szukając barwnika fluorescencyjnego, który wiążąc się z wapniem trwale odkłada się w otolitach. Ponadto, prowadzono prace kameralne dotyczące opracowania statystycznego zebranych w trakcie wyjazdów terenowych materiałów.

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji ptaków wodnych i wodno-błotnych występujących na jeziorze Wigry

Kontynuowane były prace terenowe na jeziorze - wykonano 8 kontroli awifauny jeziora, zarówno z lądu, jak i z wody. Kontrole były prowadzone w godzinach porannych, w czasie największej aktywności ptaków. Obserwacje pozwoliły potwierdzić występowanie 22 gatunków ptaków, w tym nowy dla Wigierskiego Parku Narodowego - mewę romańską Larus michachellis.

Zadanie: Wykonanie mapy rozmieszczenia prądów wodnych w jeziorze Wigry

W minionym kwartale kontynuowano ostatnie pomiary rozmieszczenia prądów wodnych w jeziorze oraz zakończono opracowywanie uzyskanych wyników. W trakcie pomiarów prądów wykonano również pomiar głębokości na stanowisku pomiarowym oraz kierunku i prędkości wiatru. Wszystkie materiały zostały opracowane w postaci opisowej oraz graficznej i dostarczone do Zamawiającego.

Dla większości stabilnych warunków atmosferycznych i słabych lub bardzo słabych wiatrach, przy jakich dokonywane były pomiary, pomierzone wektory prądów powierzchniowych nawiązują swoimi prędkościami i rozkładem do kierunku działania i siły wiatru. Prędkości prądów przy powierzchni przyjmują wartości około 6 cm/s. Wektory prądów przydennych są bardziej zróżnicowane - kierunki są tylko częściowo zgodne z kierunkiem działania wiatru a prędkości ich są przeważnie nieco mniejsze niż prędkości prądów przypowierzchniowych.

Charakter prądów przypowierzchniowych jeziora Wigry można określić, jako dryfowy lub quasi-dryfowy z uwagi na niewielkie prędkości wywołujących je wiatrów. W okresach słabnięcia wiatru i w trakcie występowania cisz prądy przypowierzchniowe tracą na regularności a ich prędkości maleją. Natomiast prądy przydenne jeziora Wigry mają złożoną genezę wynikającą z dużej zmienności i niestałości ruchu wód w obrębie akwenu w szczególności w warunkach słabych wiatrów lub okresach bez-wietrznych. Rozkład prądów przydennych jest dodatkowo komplikowany urozmaiconą morfologią dna jeziora stąd duży rozrzut kierunków wektorów prądów.

Podczas badań nie zaobserwowano bezpośredniego wpływu rzeki Czarna Hańcza a także Piertanki na rozkład prądów otwartych wód jeziora w Plosie Północnym. Prądy przepływowe występują tylko lokalnie, w bezpośrednim miejscu ujścia rzeki do lub z jeziora (np. rzeka Piertanka 19.05.2010 miała przy powierzchni wyraźne przepływowe prądy wyjściowe do Zatoki Zadworze dodatkowo wspomagane wiatrem z kierunku północnego). Prędkość prądów przepływowych jest niewspółmiernie mniejsza w porównaniu do prędkości nurtów rzek dopływających. Jest to związane z tym, że „porcja” wód rzecznych po wpłynięciu do jeziora znajduje się nagle w znacznie głębszym i szerszym „korycie”, a więc następuje wzrost wartości tarcia. Spadek powierzchni zwierciadła wody w jeziorze jest ponadto znacznie mniejszy niż w rzece, następuje, więc wyhamowanie prędkości. Nie zaobserwowano również klasycznych, horyzontalnych układów cyrkulacyjnych dla wód jeziora Wigry. Wynika to ze znacznej zmienności i niestałości ruchu wód w obrębie akwenu w czasie działania słabych lub bardzo słabych wiatrów a także okresów bezwietrznych. W okresach słabych wiatrów nie występuje również wyraźna deniwalacja zwierciadła wód jeziora, co bezpośrednio ma wpływ na cyrkulację.

W przypadku silnych wiatrów, powyżej 10m/s dla jezior rynnowych, (jakim jest jezioro Wigry) wektory prądów mogą wykazywać duże przystosowanie do ukształtowania misy jeziora, a w szczególności do stosunkowo stromych stoków mielizn i do większych zagłębień rynnowych. W zależności od kierunku silnych wiatrów w stosunku do dłuższych osi rynien mogą przeważać prądy odprowadzające wodę i to w całej głębokości lub inny przypadek - przy powierzchni ruch wód mógłby być zgodny z kierunkiem wiatru a przy dnie przeciwny.

III kwartał 2010

W III kwartale 2010 roku w ramach projektu prowadzono prace dotyczące następujących zadań:

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji roślinności zanurzonej, w tym łąk ramienicowych

Kontynuowane były prace dotyczace opracowania mapy roślinności zanurzonej oraz mapy batymetrycznej jeziora Wigry. Zakończone zostały już pomiary na jeziorze - wykonano łącznie około 1484 km profilowań echosondażowych, dokonano weryfikacji i interpretacji uzyskanych danych, wykonano sondowania płytkiej strefy brzegowej jeziora na całej jej długości, pobrano próby roślinności zanurzonej i oznaczono je do gatunku, zaznaczając dokładną pozycję ich występowania (używając GPS). Część uzyskanych danych została już opracowana.

 Mapa echosondaży
Mapa echosondaży
 Mapa echosondaży - typ pokrycia dna jeziora
Mapa echosondaży - typ pokrycia dna jeziora
Pobór prób roślinności zanurzonej z jeziora
Pobór prób roślinności zanurzonej z jeziora

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji roślinności wynurzonej

Kontynuowane były prace związane z opracowaniem mapy roślinności wynurzonej. Na podstawie zdjęć satelitarnych z różnych okresów dokonano oceny zmian pokrycia jeziora roślinnością wynurzaoną. Prowadzono dalsze rozpoznanie składu gatunkowego roślinności wynurzonej na jeziorze. pobierając próby roślin z dna i określając ich przynależność gatunkową oraz lokalizację (przy pomocy GPS). Zakończono badania roślinności szuwarowej wzdłuż całej linii brzegowej jeziora. - obecnie kończone są prace związane z określeniem składu gatunkowego roślin wodnych.

Pływające liście grzybieni
Pływające liście grzybieni

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji mięczaków, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków objętych siecią Natura 2000 oraz gatunków obcych – inwazyjnych

Kontynuowano prace związane z inwentaryzacją mięczaków w jeziorze Wigry. Pobrano 69 prób mięczaków z wytypowanych wcześniej stanowisk, zbierając je zarówno z osadów, jak i powierzchni roślin wodnych oraz kamieni (łącznie zebrano już 245 prób). Zebrany materiał został wstępnie posegregowany i zakonserwowany. Na stanowiskach poboru prób dokonano pomiaru badanych parametrów fizykochemicznych wody i osadów.

Pobór prób mięczaków
Pobór prób mięczaków
 Pomiar parametrów fizyczno-chemicznych wody na stanowiskach poboru mięczaków
Pomiar parametrów fizyczno-chemicznych wody na stanowiskach poboru mięczaków
 Pomiar parametrów fizyczno-chemicznych wody na stanowiskach poboru mięczaków
Pomiar parametrów fizyczno-chemicznych wody na stanowiskach poboru mięczaków

Zadanie: Zinwentaryzowanie miejsc szczególnie narażonych na dopływ do jeziora zanieczyszczeń oraz opracowanie planu ochrony strefy

W minionym kwartale kontynuowano prace dotyczące opracowania planu ochrony strefy brzegowej jeziora Wigry. Pobrano ze strefy brzegowej jeziora 60 prób wody i 40 prób osadów i przekazano do badań chemicznych w celu określenia w nich zawartości fosforu, azotu, wapnia, pH i przewodności elektrolitycznej (w próbach wody) i zawartości materii organicznej, fosforu, azotu, wapnia, kadmu, ołowiu, cynku, miedzi, manganu, żelaza i uziarnienia osadów (w próbach osadów).

Pobór prób wody z jeziora Wigry do badań chemicznych
Pobór prób wody z jeziora Wigry do badań chemicznych

Zadanie: Określenie presji kormoranów na populację ryb jeziora Wigry

Prowadzono obserwacje kormoranów na ich żerowiskach zlokalizowanych na jeziorze Wigry oraz na noclegowiskach nad jeziorem Długim. Zebrano 600 szt. wypluwek kormoranów na noclegowiskach. Dokonano analizy części zebranych wypluwek i odchodów kormoranów (w 2010 roku przeanalizowano już 636 wypluwek i oszlifowano 180 otolitów sielawy), określając ich skład pokarmowy, ze szczególnym uwzględnieniem ryb (sielawy) pochodzącej z jeziora Wigry.

Kormorany na noclegowisku nad jeziorem Wigry
Kormorany na noclegowisku nad jeziorem Wigry

Zadanie: Przeprowadzenie inwentaryzacji ptaków wodnych i wodno-błotnych występujących na jeziorze Wigry

Kontynuowane były prace terenowe na jeziorze - wykonano 8 kontroli awifauny jeziora, zarówno z lądu, jak i z wody. Kontrole były prowadzone w godzinach porannych, w czasie największej aktywności ptaków. Stwierdzono występowanie 45 gatunków ptaków, w tym kolejnego nowego dla Wigierskiego Parku Narodowego - kwokacza Tringa nebularia.

ow16
ow17