We wrześniu 2006 roku zakończona została realizacja projektu zatytułowanego "Organizacja konkursu pn. Znajdź Najcenniejsze Obiekty Przyrodnicze Suwałk". Projekt opracowany został przez Stowarzyszenie "Człowiek i Przyroda", a sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Cel i uzasadnienie podjęcia projektu
Celem przedsięwzięcia było zarówno promowanie przyrody Suwałk, jak i zachęcenie młodych ludzi do jej poznawania, ochrony i wykorzystywania w edukacji przyrodniczej. Poprzez udział w konkursie młodzież zapoznała się z zasadami oceny i waloryzacji wybranych elementów przyrodniczych, prawnymi formami ochrony przyrody oraz najciekawszymi obiektami przyrodniczymi miasta. Przygotowanie pracy konkursowej wymagało od autorów dużej inwencji, znajomości tematu oraz pomysłowości i wszechstronności w przygotowaniu pracy. Innym celem projektu było zwrócenie uwagi mieszkańców miasta na otaczającą ich przyrodę, jej potrzeby, znaczenie i rolę jaką spełnia w życiu pojedynczego człowieka i całego organizmu, jakim jest miasto.
Opis projektu
Cały projekt składał się z następujących elementów:
Opracowanie regulaminu konkursu oraz informatora dotyczącego przedmiotu konkursu
Przed ogłoszeniem konkursu został opracowany jego regulamin oraz informator dotyczący zagadnień związanych z przyrodą miasta. W informatorze znalazły się m.in. informacje dotyczące form ochrony, jakie mogą być podjęte na terenach zurbanizowanych oraz obiektów chronionych znajdujących się w granicach miasta Suwałki. Przedstawione informacje miały służyć pomocą w wyszukiwaniu najcenniejszych przyrodniczo miejsc i obiektów, ich opisywaniu i klasyfikowaniu. Wraz z informatorem wydrukowano plakaty informujące o konkursie, na których zamieszczony został regulamin konkursu.
Ogłoszenie konkursu, rozpropagowanie regulaminu i informatora wśród młodzieży szkolnej
Informacje o konkursie ogłoszone zostały w Internecie na stronach Stowarzyszenia i na liście dyskusyjnej Klubu Fotografii Przyrodniczej oraz na specjalnie przygotowanych plakatach, które zostały rozdane w szkołach, głównie na terenie Suwałk. Informator dot. konkursu został przekazany do szkół, centrów edukacyjnych i organizacji pozarządowych z naszego terenu oraz bezpośrednio młodzieży podczas różnych spotkań. W okresie od maja do sierpnia odbyły się cztery spotkania z młodzieżą w szkołach, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego, na których wygłoszone zostały prelekcje na temat przyrody Suwałk. Podczas tych spotkań rozdano uczestnikom informatory i plakaty dotyczące konkursu.
Zebranie nadesłanych prac i ich ocena, wyłonienie laureatów konkursu
Prace konkursowe przyjmowano w siedzibie Stowarzyszenia, w terminie do 4 września br. Po tym terminie zostały one ocenione pod względem treści merytorycznej, formy opracowania oraz szaty graficznej. Oceny prac dokonała pięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której weszli przyrodnicy skupieni w Stowarzyszeniu i w Wigierskim Parku Narodowym. Pomimo dość szeroko rozpropagowanej informacji o konkursie i początkowo znacznego nim zainteresowania wpłynęło zaledwie pięć prac. Komisja konkursowa oceniła wszystkie nadesłane prace i zgodnie ustaliła, że najbardziej interesująca jest praca Michała Moryca, zatytułowana Nietypowe obiekty Suwałk i możliwości ich wykorzystania w edukacji przyrodniczej. Na drugim miejscu znalazła się praca Marcina Szneli (bez tytułu) dotycząca nowych pomników przyrody oraz ścieżki poznawczej roślin i drzew rosnących wzdłuż Czarnej Hańczy. Trzecie miejsce zajęła praca Adama Anulewicza zatytułowana Utworzenie użytku ekologicznego Czarnoziem. Praca ta dotyczy propozycji objęcia ochroną, w postaci użytku ekologicznego, niewielkiego, mocno zarastającego oczka wodnego, położonego na obrzeżu miasta przy ulicy Szwajcaria.
Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród
Ze względu na chęć połączenia wręczenia nagród z przelotem balonem nad Suwałkami, termin został uzależniony od warunków pogodowych i możliwości przybycia laureatów na miejsce startu. Ostatecznie wręczenie nagród oraz lot balonem odbyły się 23 września br. (sobota) w godzinach popołudniowych. Organizatorzy konkursu oraz jego laureaci spotkali się w miejscowości Gawarzec, gdzie nastąpiło wręczenie nagród oraz start balonu. Nagrody, w imieniu wszystkich organizatorów konkursu, wręczone zostały przez prezesa i skarbnika Stowarzyszenia.
Lot balonem nad Suwałkami
Lot balonem był jedną z form wyróżnienia nagrodzonych autorów prac konkursowych. Start balonu odbył się 23 września br. o godzinie 16:30 z miejscowości Gawarzec, położonej w pobliżu jeziora Długie. Miejsce startu zostało tak dobrane, aby balon przeleciał nad Suwałkami i mógł wylądować w bezpiecznym miejscu. Trasa lotu przebiegała przez: Gawrych Rudę, Płociczno, Sobolewo i Suwałki. Balon wylądował bezpiecznie na lotnisku w Suwałkach, gdzie osoby lecące po raz pierwszy balonem przeszły chrzest - zgodnie ze zwyczajem pomagali aktywnie przy złożeniu balonu, a następnie podpalono im włosy i ugaszono szampanem i ziemią (nikt przy tym nie ucierpiał).