Żaba śmieszka Pelophylax ridibundus

Wróć do spisu treści

Marsh Frog
Seefrosch

Ciało krępe, masywne, koniec pyska wyraźnie zaokrąglony, błony bębenkowe dobrze zaznaczone. Nogi długie, błony pływne sięgają końca palców. Skóra gruba, wyraźnie ziarnista. Fałdy grzbietowe dobrze wykształcone. Samce mierzą od 6,5 do 10,5 cm, samice od 6,5 do 12,5 cm. Grzbiet ma tło oliwkowozielone lub oliwkowobrązowe. Linia kręgowa jasnooliwkowozielona, plamy ciemniejsze o nieregularnych brzegach, czasem otoczone jaśniejszymi obwódkami. Samiec ma mniejsze rozmiary ciała, ciemnobrązowe modzele na palcach przednich kończyn oraz ciemne, czasem czarne parzyste rezonatory. W okresie godów samiec jest jaśniej ubarwiony, a plamy grzbietu są u niego mniej kontrastowe.

18a

 Żaby zielone mogą hibernować również latem,
przy przedłużającej się suszy

Występuje prawie na całym niżu, oprócz części północno-wschodniej. Zasiedla głównie duże, otwarte, zarośnięte zbiorniki wodne a także wolno płynące rzeki.

Ze snu zimowego budzi się zwykle na początku kwietnia, do godów przystępuje dopiero po miesiącu, mniej więcej w połowie maja. Gody odbywają się masowo, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zdarza się, że żaba śmieszka odbywa gody razem z dwoma pozostałymi gatunkami żab zielonych. Często dochodzi wówczas do ampleksusu różnogatunkowego. Ampleksus typu pachowego. Samica składa skrzek w postaci kulistych pakietów przyklejanych do roślin wodnych, w kilku porcjach. Jajo jest jasnobrązowe na górze i jasnożółte na górze. Larwy po opuszczeniu osłon jajowych mierzą 6-8 mm, natomiast w stadium maksymalnego rozwoju 10-12 cm. Metamorfoza następuje w sierpniu i wrześniu. Zimuje zagrzebana w mule, na dnie większych zbiorników wodnych. Na sen zimowy udaje się w połowie października.

Pokarm: drobne skorupiaki, pajęczak, owady (chrząszcze, świerszcze, pluskwiaki, muchówki, mrówki, motyle), dżdżownice, ślimaki, wije, ryby, inne płazy, młode węże i jaszczurki, pisklęta ptaków wodnych, myszy.

Wrogowie: duże ptaki (głównie bocian i czapla), duże ryby, rzęsorek rzeczek, ssaki drapieżne.

Jest płazem o ziemnowodnym trybie życia i dziennej aktywności.

18b

Żaby śmieszki, fot. PYV