Traszka zwyczajna Lissotriton vulgaris

Wróć do spisu treści

Smooth Newt
Teichmolch

Samica osiąga długość 6-8 cm, samiec dorasta nawet 10 cm, choć zwykle mierzy około 8 cm. Ciało delikatne, słabo umięśnione. Ogon w czasie życia na lądzie słabo bocznie spłaszczony. Skóra grzbietu i boków szorstka u samicy, u samca zaś gładka. Grzbiet i boki ciała ciemnobrązowe, u samicy jaśniejsze i bardziej jednobarwne niż u samca. Brzuch jasnokremowy z nieregularnym, ciemnym plamkowaniem oraz środkowym pasem – czerwonym u samca i pomarańczowym u samicy. Dymorfizm płciowy w okresie godów wyraźny. Szata godowa samca składa się z grzebienia godowego, ciągnącego się nieprzerwanie od głowy do końca ogona, szerokich płatków skórnych między palcami tylnych kończyn i intensywnych barw godowych. U samicy pojawia się również grzebień i barwy godowe, są one jednak znacznie słabiej zaznaczone niż u samca.

7a

Samica traszki składająca jaja
(liść z jajem jest złożony i sklejony)

7b

Traszki zwyczajne, fot. LK

7c

Samiec traszki zwyczajnej w szacie godowej, fot. GO

7d

Samica traszki zwyczajnej, fot. LK

Pospolita na całym obszarze kraju. Ze snu zimowego budzi się pod koniec lutego – na początku marca. Gody odbywa najchętniej w małych zbiornikach wody stojącej lub słabo płynącej, zarówno na terenie otwartym jak i w lasach. Okres godowy rozciąga się zwykle od drugiej połowy marca do połowy czerwca. Jaja składa od końca marca do końca czerwca – początku lipca. Samica składa je małymi porcjami (kilkanaście do kilkudziesięciu), a po zużyciu zapasu plemników może ponownie przystąpić do godów. Jaja mają kształt owalny, są brązowe, od góry ciemniejsze niż od dołu. Larwy po opuszczeniu osłon jajowych mierzą 6-8 mm. Skrzela zewnętrzne mają postać palczastych wyrostków. Ciało larwy ma kolor żółtozielony, na bokach i grzbiecie ciała biegną ciemne pasy, widoczne po 7-8 dniach od wyklucia. Larwa dorasta maksymalnie do około 30-40 mm długości. Przeobrażenie następuje po około 3 miesiącach, zwykle w czerwcu-lipcu.

Zimuje na lądzie, najczęściej gromadnie, w norkach, pod korzeniami drzew lub w piwnicach. Sen zimowy rozpoczyna przeważnie pod koniec października, w górach już we wrześniu.

Pokarm: larwy owadów wodnych, takich jak muchówki, ważki, pływakowate, a także owady lądowe, skorupiaki wodne, ślimaki i larwy innych płazów.

Wrogowie: liczne ptaki wodne – zwłaszcza kaczki, zaskroniec, żmija, inne płazy, łasica, szczur, ryby i niektóre owady wodne.

Wyjątkowo mało ruchliwa – zwykle nie oddala się od stawu, w którym przeszła metamorfozę i w jego pobliżu spędza cały sezon. Poza porą godów aktywna głównie nocą.

U samca traszki zwyczajnej w czasie godów rozwija się grzebień i błony pływne między palcami