Kalendarium: czerwiec 2014

Wróć do kalendarium

W czerwcu ogłoszono pierwszy komunikat o planowanym sympozjum, dotyczącym problematyki inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia.

2 czerwca na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" odbyła się prelekcja dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Tucholi. W spotkaniu wzięło udział 30 osób. Tematyka spotkania dotyczyła obcych gatunków inwazyjnych, które są zagrożeniem dla różnorodności biologicznej. Po wysłuchaniu prelekcji odbyła się część terenowa, podczas której kontynuowano dyskusje na temat inwazyjnych roślin.

5 czerwca na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" odbyła się prelekcja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Chojnicach. Tematem wiodącym prelekcji była "Ochrona rodzimej flory przed gatunkami obcego pochodzenia". Spotkanie, w którym wzięło udział 30 osób, było okazją spojrzenia na problem współczesnej przyrody oczami młodych ludzi. Po części teoretycznej odbyła się część terenowa, podczas której młodzież poszukiwała w najbliższej okolicy inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia.

18 czerwca powstały pierwsze koncepcje zagospodarowania zieleni wokół wybranych osad leśnych i siedzib parków narodowych, uwzględniające eliminacje gatunków roślin obcego pochodzenia.

23 czerwca w Zespole Szkół w Kaletniku odbyła się prelekcja związana z inwazyjnymi gatunkami roślin obcego pochodzenia. W prelekcji uczestniczyło 38 uczniów z pierwszych, drugich i trzecich klas gimnazjum. Tematem pierwszej części spotkania było zagadnienie różnorodności biologiczne, jej zagrożeń, ogólne informacje dotyczące gatunków obcych oraz problemu pojawiania się ich w rodzimej florze i faunie. Ważnym elementem prelekcji było uświadomienie młodzieży, jak duży wpływ na otaczające środowisko i różnorodność biologiczną wywierają gatunki wprowadzane przez człowieka.

Druga część związana była z problemem występowania gatunków obcych roślin na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska”. Zajęcia obejmowały prezentację pt. „Obce gatunki roślin”, praktyczne rozpoznawanie oraz oznaczanie gatunków inwazyjnych występujących na terenie „Ostoi Wigierskiej”.

30 czerwca został podpisany aneks do umowy pomiędzy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych a Stowarzyszeniem "Człowiek i Przyroda". Aneks wydłużył czas realizacji projektu do 30 września 2015 roku, wprowadził nowe zadanie pt. "Usuwanie niecierpka gruczołowatego w dolinie Czarnej Hańczy na powierzchni 10 ha" oraz rozszerzył zakres dwóch zadań: "Przeprowadzenie warsztatów" - z 9 do 10 warsztatów, "Wydanie publikacji na temat inwazyjnych gatunków roślin" - z 3 do 6 pozycji.