Nauczyłam się już, że pracując w ogrodzie, muszę zawsze zachować czujność, by przypadkiem nie skrzywdzić jego małych, tajemniczych mieszkańców. Jednym z nich jest grzebiuszka ziemna – Pelobates fuscus, która doskonale czuje się na moich grządkach, a zwłaszcza w kompostowniku.
Tym razem, kiedy wśród dobrze przerobionego kompostu zauważyłam tego delikatnego płaza, postanowiłam, że zrobię z niego gwiazdę. Najpierw więc, razem z Lechem, przygotowaliśmy mini sesję zdjęciową, a potem powstał króciutki film ukazujący, jak szybko grzebiuszka potrafi się schować w ziemi.
Fot. 1. Grzebiuszka ma bardzo charakterystyczną sylwetkę: kiedy patrzymy na nią z góry, jej ciało przybiera kształt szerokiej kropli.
Fot. 2. Na skórze widzimy plamy układające się w symetryczny wzór, który wykazuje dużą zmienność osobniczą.
Oprócz szaro-brązowych plam widzimy też małe, czerwone kropki. Ten osobnik wyróżnia się ciekawymi, jasnymi „rękawkami” na ramionach.
Fot. 3. Najważniejszą cechą odróżniającą grzebiuszkę od innych naszych płazów bezogonowych jest kształt jej źrenic.
Są one pionowe, co kojarzy nam się raczej z gadami, niż z płazami.
Fot. 4. Na grzbiecie i po bokach ciała możemy zobaczyć niewielkie gruczoły skórne, które przy podrażnieniu wydzielają substancję o zapachu czosnku.
To dlatego właśnie dawniej grzebiuszkę nazywano żabą czosnkową.
Fot. 5. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się na stopach tylnych nóg sztywne, półksiężycowate modzele, przypominające łuski.
Służą one do zakopywania się w glebie, grzebiuszka jest bowiem płazem prowadzącym bardzo skryty tryb życia.
Swoją ziemną kryjówkę opuszcza dopiero o zmierzchu i wtedy możemy ją zaobserwować, wędrującą np. na miejsce godów do ulubionego stawu.
Choć na pierwszy rzut oka grzebiuszka wygląda na powolne, ospałe zwierze, potrafi się naprawdę szybko zakopywać w ziemi. Na dowód mamy krótki film:
Anna & Lech Krzysztofiak
A czy w Twoim ogrodzie mieszkają jakieś płazy?