Żaba moczarowa Rana arvalis

Wróć do spisu treści

Moor Frog
Moorfrosch

Ciało delikatne o małej głowie. Długość ciała obu płci wynosi 3,5-7,5 cm. Ubarwienie grzbietu jest podobne jak u żaby trawnej (na jasnobrązowym tle występują ciemne plamy i poprzeczne pręgi na kończynach), jednak plamistość strony brzusznej jest jaśniejsza i delikatniejsza, a koniec pyska ostro zakończony. W okresie godów na pierwszych palcach przednich kończyn samca widoczne są duże, czarne modzele godowe, a na dnie jamy gębowej rozwijają się parzyste rezonatory. Szata godowa samca uwidacznia się w postaci intensywnie niebieskiej barwy grzbietu, natomiast u samicy rozwijają się tzw. perełki godowe. Co ciekawe, odcień błękitu skóry samca zależy od pogody – im cieplej i słoneczniej, tym barwa staje się jaskrawsza.

19a

U samca w szacie godowej
zanikają brązowe plamy grzbietu

19b
19c

Ampleksus zbiorowy żaby moczarowej, fot. LK

19d

Samiec żaby moczarowej, fot. LK

Pospolita na całym obszarze kraju, z wyjątkiem gór. Ze snu zimowego budzi się zwykle w drugiej połowie marca, rzadziej na początku kwietnia. Zaraz też rozpoczyna wędrówki na miejsce godów. W odróżnieniu od żaby trawnej nie są one jednak nigdy tak masowe, a pary nie tworzą ampleksusu w trakcie wędrówek. Gody odbywa w marcu - kwietniu, w niewielkich, raczej płytkich zbiornikach wodnych o czystej wodzie, położonych najczęściej na terenach otwartych. Samce przybywają zwykle do stawów przed samicami i nawołują je śpiewając w licznych chórkach. Ampleksus typu pachowego. Pary w ampleksusie opadają na dno zbiornika wodnego, gdzie samica składa skrzek w postaci kulistych pakietów. Jajo jest od góry czarne, od dołu zaś białe. Larwy po opuszczeniu osłon jajowych mierzą 5-7 mm, a w stadium maksymalnego rozwoju 4-4,8 cm. Metamorfoza następuje od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy lipca. Poza porą godów zasiedla mokre łąki, torfowiska i pola uprawne, a także lasy liściaste i mieszane. Zimuje na lądzie w różnych kryjówkach. Sen zimowy rozpoczyna pod koniec października.

Pokarm: dżdżownice, ślimaki, pajęczaki i owady (głównie pluskwiaki, chrząszcze, mrówki i muchówki), a także pokarm roślinny.

Wrogowie: głównie ptaki szponiaste i zaskroniec.

Aktywna głównie za dnia.