Słowniczek

Wróć do spisu treści

Ampleksus – łączenie się płazów w pary, polegające na mocnym chwycie samicy przez samca w trakcie godów; Ampleksus pachowy występuje u żab i ropuch (samiec przytrzymuje samicę pod pachami), natomiast pachwinowy u kumaków i grzebiuszki (samiec przytrzymuje samicę pod pachwinami).

Dymorfizm płciowy – różnice w budowie zewnętrznej samca i samicy.

Grzebień godowy – fałd skórny ciągnący się wzdłuż środkowej linii grzbietu od głowy aż do końca ogona, występujący u traszek.

Jajożyworodność – zjawisko wydawania na świat w pełni rozwiniętych larw, których rozwój przebiega w drogach rodnych samicy.

Kijanka – larwa płazów bezogonowych.

Klepton (gr. złodziej) – kategoria taksonomiczna dotycząca mieszańców produkujących gamety z jednym tylko genomem na drodze hybrydogenezy, drugi genom zdobywa na zasadzie "kradzieży" gamet gatunkowi, z którym tworzy system genetyczny. Taka forma rozrodu bywa też określana jako "pasożytnictwo płciowe".

Kloaka – końcowy odcinek jelita, do którego oprócz moczowodów uchodzą również nasieniowody lub jajowody.

Linia kręgowa – jasna linia ciągnąca się pośrodku grzbietu; występuje tylko u niektórych płazów, np. żab zielonych, czy ropuchy paskówki.

Maska – ciemne plamy ciągnące się od brzegu oka do nasady przednich kończyn, charakterystyczne dla tzw. żab brunatnych.

Metamorfoza – patrz: przeobrażenie.

Modzele godowe – szorstkie narośla pojawiające się na skórze palców przednich kończyn samców w okresie godów; umożliwiają utrzymanie samicy w trakcie ampleksusu.

Modzele piętowe – twarde wytwory naskórka w okolicy piętowej tylnych kończyn, ułatwiające szybkie zakopywanie się w podłożu.

Parotydy – gruczoły przyuszne u ropuch i salamandry, produkujące trującą substancję w celach obronnych.

Perełki godowe – pojawiające się w porze godów na bokach ciała samic drobne, białawe chropowatości, ułatwiające samcowi utrzymanie się na śliskim grzbiecie samicy.

Przeobrażenie – przemiana postaci larwalnej w postać dojrzałą zwierzęcia.

Rezonatory – worki głosowe, rozwijające się na dnie jamy gębowej samca i służące do wzmacniania siły głosu.

Skrzek – jaja płazów.

Szata godowa – zespół cech zewnętrznych pojawiających się jedynie w porze godowej, np. intensywne, jaskrawe kolory grzbietu lub podgardla.

28