Salamandra plamista Salamandra salamandra

Wróć do spisu treści

Fire Salamander
Feuersalamander

Osiąga długość około 20 cm, ma szeroką, płaską głowę, wypukłe oczy i ogon krótszy od reszty ciała. Gładka, błyszcząca skóra zaopatrzona jest w liczne gruczoły produkujące żółtobiałą substancję o waniliowym zapachu i gorzkim smaku. Po bokach głowy widać dobrze rozwinięte parotydy. Grzbiet czarny z nieregularnymi, żółtymi lub żółtopomarańczowymi plamami, brzuch szary z bladożółtymi plamami. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Spotykana jedynie w górach i na pogórzu, w lasach liściastych lub mieszanych, rzadziej szpilkowych. Ze snu zimowego budzi się pod koniec marca – na początku kwietnia. Gody odbywa na lądzie, zwykle w maju-czerwcu. Jest gatunkiem jajożyworodnym – larwy opuszczają osłonki jajowe już w drogach rodnych samicy. Samica, od kwietnia do końca czerwca, rodzi małe w niewielkich, zacienionych górskich strumieniach o wartkim prądzie, czystej, zimnej i dobrze natlenionej wodzie pozbawionej roślinności. Poród zwykle odbywa się nocą. Dorosłe salamandry nie potrafią pływać, co jest zjawiskiem dość niezwykłym u płazów. Dlatego też zdarza się, że samice giną, porwane przez bystrzejszy prąd strumieni.

4a

Sposób poruszania się salamandry

4b

Pokrój ciała salamandry plamistej, fot. GZ

Larwy zaraz po urodzeniu mierzą około 30 mm, mają dobrze wykształcone kończyny, płetwę ogonową i zewnętrzne skrzela. Po około 3 miesiącach osiągają długość 45-60 mm. Przeobrażenie ma miejsce od lipca do września. Zimuje na lądzie, zwykle gromadnie, w norkach, pod spróchniałymi pniami, w jamach pod korzeniami, itp. Wysoko w górach sen zimowy rozpoczyna na początku października, na pogórzu dopiero pod koniec listopada.

Pokarm: skąposzczety, pajęczaki, skorupiaki, owady, mięczaki oraz larwy innych płazów, w tym również własnego gatunku.

Wrogowie: niewielu, głównie zaskroniec.

4c

Salamandra plamista, fot. ADN

Aktywna głównie o zmierzchu i nocą, w dzień opuszcza kryjówki jedynie po obfitych opadach. Prowadzi wybitnie lądowy (postacie dorosłe nie pływają) i skryty tryb życia. Porusza się niezbyt żwawo, w związku z czym nie może polować na szybsze ofiary.