Ropucha szara Bufo bufo

Wróć do spisu treści

Common Toad
Erdkröte

Ciało krępe, masywne. Samce mierzą zwykle 4,5-8,5 cm, samice zaś 6,5-10,5 cm. Skóra poryta jest licznymi brodawkami, parotydy dobrze rozwinięte o kształcie sierpowatym z wygiętymi na zewnątrz końcami. Błony bębenkowe słabo zaznaczone. Grzbiet przyjmuje różne odcienie brązu z ciemniejszymi lub jaśniejszymi plamami, zakończenia brodawek wyraźnie ciemniejsze. Młode okazy są ceglastoczerwone. Spód ciała jest zwykle biało żółty. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. W okresie godów samiec zmienia barwę grzbietu na jasnozielonobrązową, zanikają u niego plamy, pojawiają się za to modzele godowe na trzech pierwszych palcach przednich nóg. Brak rezonatorów, w związku z czym głos samca jest słabo słyszalny.

12a

Na skórze ropuchy widoczne są liczne gruczoły

12b

Ampleksus pachowy ropuch

12c

Para ropuch szarych w ampleksusie, fot. LK

12d

Samica ropuchy szarej podczas składania jaj, fot. MR

12e

Młoda ropucha szara, fot. LK

Występuje na całym obszarze kraju, jest najpospolitszą z naszych ropuch. Lądowy okres życia spędza głównie w cienistych, wilgotnych lasach i zaroślach, na łąkach, w ogrodach i sadach. Ze snu zimowego ropucha szara budzi się zwykle w drugiej połowie marca. Gody odbywa masowo, w większych i głębszych stawach, pod koniec marca – na początku kwietnia. Ampleksus typu pachowego, często zbiorowy. Pary łączą się często już w trakcie wędrówek do stawów. Samce wabią samice wydając skrzekliwe dźwięki, podobne nieco do głosów żaby moczarowej. Jaja składa w pierwszej połowie kwietnia. Skrzek przyjmuje postać długich na 2,5-6 m sznurów, składających się z 2 lub 4 rzędów. Jajo jest czarne od góry i jasnopopielate od dołu. Larwy po opuszczeniu osłon jajowych mierzą 3-4 mm, natomiast w stadium maksymalnego rozwoju 2,5-3,2 cm. Metamorfoza następuje po upływie 2-3 miesięcy, najczęściej na przełomie maja i czerwca. Zimuje na lądzie w różnych kryjówkach. Na sen zimowy udaje się w połowie października.

Pokarm: dżdżownice, wije, ślimaki, owady (zwłaszcza chrząszcze, mrówki, pszczoły), pajęczaki, płazy, gady i drobne ssaki.

Wrogowie: głownie zaskroniec i tchórz.

Dorosłe ropuchy aktywne są głównie w nocy, z wyjątkiem pory godów, kiedy to można je obserwować w ciągu całej doby. Młode osobniki wykazują aktywność dzienną.