Kalendarium: maj 2014

Wróć do kalendarium

W maju rozpoczęły się prace dotyczące usuwania inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia na terenie "Roztocza Środkowego" oraz "Ostoi Wigierskiej". Na terenie "Ostoi Wigierskiej" usuwana jest robinia akacjowa, czeremcha amerykańska, dąb czerwony, klon jesionolistny oraz róża pomarszczona. Na terenie "Roztocza Środkowego" zabiegi dotyczą czeremchy amerykańskiej, świdośliwy kłosowej, nawłoci późnej i kanadyjskiej oraz rudbekii nagiej.

W maju rozpoczęły się prace dotyczące opracowania projektu zagospodarowania zieleni przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego wraz z wykonaniem dokumentacji multisensorycznej ścieżki edukacyjnej. Polegają one na inwentaryzacji siedlisk i gatunków obcych występujących przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, wykonaniu projektu szczegółowego zagospodarowania zieleni, w tym przygotowaniu zaleceń dotyczących sposobów eliminacji gatunków obcych oraz wykonaniu dokumentacji multisensorycznej ścieżki edukacyjnej "Zmysły natury".

W maju rozpoczęły się prace dotyczące inwentaryzacji obcych gatunków roślin, z jednoczesnym ich usuwaniem, na obszarach proponowanych do objęcia ochroną ścisłą w Wigierskim Parku Narodowym.

14 maja na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" odbyły się warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu Borów Tucholskich. Warsztaty, w których uczestniczyło 20 osób, poświęcone były ochronie rodzimej flory przed gatunkami obcego pochodzenia. W czasie spotkania uczestnicy wysłuchali prelekcji "Różnorodność biologiczna warunkiem życia na ziemi". Następnie odbyła się dyskusja i praca w grupach. Po wysłuchaniu kolejnej prelekcji pt. Obce inwazyjne gatunki roślin" uczestnicy przystąpili do wykonania plakatów aktywizujących do działania przeciw wsiedlaniu obcych gatunków lub pokazujących ich szkodliwość. Podczas części terenowej uczestnicy zapoznali się z metodami eliminacji niektórych obcych gatunków - odbył się pokaz usuwania czeremchy amerykańskiej.

Zobacz prezentację

(12Mb)

17 maja na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" odbyły się warsztaty dla nauczycieli pobliskich szkół oraz pracowników parków krajobrazowych. Warsztaty, w których uczestniczyło 20 osób, poświęcone były ochronie rodzimej flory przed gatunkami obcego pochodzenia. W czasie spotkania uczestnicy wysłuchali prelekcji "Różnorodność biologiczna warunkiem życia na ziemi". Następnie odbyła się dyskusja i praca w grupach. Po wysłuchaniu kolejnej prelekcji pt. Obce inwazyjne gatunki roślin" uczestnicy przystąpili do wykonania plakatów aktywizujących do działania przeciw wsiedlaniu obcych gatunków lub pokazujących ich szkodliwość. Podczas części terenowej uczestnicy zapoznali się z metodami eliminacji niektórych obcych gatunków - odbył się pokaz usuwania czeremchy amerykańskiej.